Müzik Yazıları

Pop Müzik Türü Hakkında !

Pop sözcüğü Popüler kelimesinden türemektedir. Popüler o dönem önde ve revaçta olan, geleneksel kalıplara uymayan, kısa dönemde tüketilebilen ve unutulabilen anlamını taşımaktadır. İngilizce kökenli olan populer sözcüğü İngilizcede ise, sevilen, tutulan, birçok kişinin sevdiği, beğendiği geniş halk kitlesi ile ilgili veya halk için anlamına gelen bir sıfattır. Populer sözcüğünün kökü olan pop ise, pat diye ses çıkarmak veya çıkartmak pat etmek, saklandığı bir yerden aniden ortaya çıkıvermek şöyle bir uğramak anlamında eylem olarak İngilizce de değinilmektedir.

     Türk Pop Müziği,dışında kalan modern ve çağdaş ritimli, bulunduğu döneme ait olan müziklerdir. Kökleri Osmanlı dönemi ve hatta Selçuklu dönemine kadar uzanmaktadır. Oysa Türk Pop Müziği 1970'lerden sonra ortaya çıkmıştır ve güncel popüler kültürü temsil etmektedir. Türk Pop Müziği genelde o dönemin genç kuşaklarına hitap eden gündelik müzik türü olarak akıllara gelir.Zira pop veya popüler, o dönemde önde olan veya moda olan anlamını taşır. Pop müziğin en önemli özelliği sade olmayan ritmler ve enstrümanlar üzerine kurulu olmasına denir. Gelişimi Türk Pop Müziği, Batı Avrupa ve Kuzey Amerika sound'ları temel alınarak geliştirilmiş olup Türk Pop Müziğinin ilk çalışması 1961'de ortaya koyulmuş temelleri ise 1970'lerde ortaya atılmıştır. 1970&'lerde Türk Pop Müziği, batıda ses getirmiş parçaların Türkçe aranjmanlarının yapılması şeklinde gelişmeye başlamış ve 1980'lere kadar gelişme evresinden geçmiştir. Türk Pop Müziği'nin gelişmesine katkıda bulunmuş en önemli kişi Eurovision'dur. Özellikle 1975 ile 1985 arası Pop müziğinin lokomotifi olmuştur. 1980-1990 arası Türk Pop Müziği gelişmeye devam etmiş ancak nispeten durağan bir dönem geçirmiş. 1990'lı yıllarda teknolojide meydana gelen gelişmelerin ve Türk ekonomisinin gelişmesinin müzik piyasasını etkilemesi Pop Müziği arz ve talebinin artmasına neden olmuştur. 1990 sonrası dönemde Türk Pop Müziği yeni ürünler vermeye başlamış ve yeni isimler popüler müziğe adım atmışlardır. Pop müziği, bir endüstri halini almaya başlamıştır. Türk Pop Müziği, 1995'lerden sonra, alaturka (TSM) ile müzikle beslenmeye başlamıştır. Bu etki, müzik çevrelerinde oldukça tartışılmıştır. Türk Pop Müziği dünya pop çizgisinden kaymış ancak kendi çizgisini nispeten de olsa oluşturabilmiştir. Ancak, alaturkadan aşırı beslenme pop müziğini olumsuz yönde etkilemiştir. Ancak Türk popu  pop müziğin evrensel çizgilerinden ayrılmamayı başarabilmiştir. Ancak evrensel çizgilerden uzaklaşılması pop olmayan başka müzik türlerini ortaya çıkarmıştır.

     Pop Müziğinde Kullanılan Çalgıların Tarihsel Gelişimi :
Telli Çalgılar Hakkında Geçmişten bugüne kadar, binlerce yıl hayatını sürdüren Türk toplumunun, müzik ihtiyacını gidermek için kullandığı Birçok müzik aleti vardır. Anadolu’da bugün ve yakın zamana kadar pop müziğinde kullanılmakta olan bazı çalgılarımız vardır .
Pop Müziğinde Kullanılan Çalgılar Şunlardır: Klasik Gitar, Bas Gitar, Elektrik Gitar, Akustik Gitar, Piyano, Org, Flüt, Keman vb.

 

Yazan : Ömer


Yeni yorum ekle

Onay Kodu
.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Enstruman Eğitimi

Bize her konuda yazabilirsiniz. Editörlerimiz mesajlarınıza 24 saat saat içerisinde yanıt vereceklerdir. Bize yazmak için Buraya tıklayınız.

Sizlerin görüşleri bizim için önemlidir. Sitemizde en çok hangi enstrümana ait derslerin olmasını istersiniz ? Ankete Katıl