Müzik Yazıları

Layd gaga Kimdir ?

Asıl adı Stefani Joanne Angelina Germonotta olan Gaga 28 Mart 1986’da New York’ da dünyaya gelmiştir. Oyuncu, manken, müzik yapımcısı, girişimci, iş insanı, film yapımcısı, moda tasarımcısı, şarkıcı, şarkı yazarı, televizyon yapımcısı… gibi bir çok mesleği olan Gaga 4 yaşında klavyeli müzik aletleri çalmaya başladı. 13 yaşında ilk bestesini yaptı, 14 yaşında gece kulüplerinde canlı müzik performansı ile tanındı. 17 yaşında , dünya üzerinde 20 kişinin sahip olabildiği okulda erken kabul edilme hakkını kazandı. Okulda müzik eğitimi alırken söz yazarlığı yeteneğini geliştirdi. Bir süre sonra okulu bırakarak müzik hayatına odaklanmayı tercih etti. Bu sırada tanınan dans gruplarında arka sıralarda dans etmeye başladı.

Los Angeles ‘a yerleştiği sıralarda ilk albümü olan ‘’ The Fame’’ i çıkardı.(2008) Albüm o kadar çok beğenilmiş ki 2 milyondan fazla albüm satılmış. Albümün satılmasını ve beğenilmesini sağlayan şarkı ise Beautiful Dirty Rich idi. Müzik hayatı çok başarılıydı çeşitli konserlere çıkmış, ikinci albümü olan ‘’ The Fame Monster’’ ı yayınladı, çok sayıda ödül almış ve müzik hayatında zirveye uluşmıştır.(2009) (5 Grammy Ödülü – 2 Guinness rekoru vardır.)

Queen radyo klasiği olan Radio Gaga’dan esinlenerek adını Layd Gaga yapmıştır. Gaga’nın dünya çapında 24 milyondan fazla albüm satışı ve 65 milyondan fazla da tekli satışı olmuştur. Haziran 2010 yılında yayınlanan dergiye göre dünyanın 100 güçlü ünlüsü arasına girmiştir. Sosyal medyada ise paylaştığı video ve fotoğraflarla fenomen olmuştur. 2010 yılında çıkan bir depreme konserden kazandığı 500.000 doları geçen bir miktar para ile bağış yapmıştır.

 

 

 

 

Yazan : Gül


Yeni yorum ekle

Onay Kodu
.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Enstruman Eğitimi

Bize her konuda yazabilirsiniz. Editörlerimiz mesajlarınıza 24 saat saat içerisinde yanıt vereceklerdir. Bize yazmak için Buraya tıklayınız.

Sizlerin görüşleri bizim için önemlidir. Sitemizde en çok hangi enstrümana ait derslerin olmasını istersiniz ? Ankete Katıl