Müzik Yazıları

Exo Grubu Hakkında

EXO grubu Güney Kore’nin Seul merkezinde çıkış yapan bir çok grup gibidir. Bu grupların çıkış yapmasına yardımcı olan Entertaintmentler vardır.EXO’nun çıkış yapmasına yardımcı olan Entertaintmentde SM’dir. SM 20 Ocak 2011 tarihinde bir erkek grubu çıkaracağını ve bu grubun Mart veya Nisan ayında çıkacağını herkese duyurdu. O günden sonra büyük merak oluşmaya başladı. Bunun nedeni EXO grubunun EXO-M ve EXO-K olarak ikiye ayırılacağını daha sonraki tarihlerde açıkladı. Bu grup Kore ve Çin’den oluşan gruptur. Üyelerin 6 tanesi Koreli diğer 6’sı Çin’dir. EXO’nun 2011’in Aralık ayında ve 2012’nin Şubat ayında grubun 23 tane tanıtım videosu yayınlanarak grup üyeleri o videolar tarafından tanıtıldı. İlk albüm çalışmaları çok merak edilen grubun daha çıkış yapmadan çok dikkat çektiği fark edildi. İlk single albüm ismi What is Love’dir. Bu şarkı ile grup listelerde 8.sıraya kadar geldi.

Daha sonra Kore ve Çin’de yarışma programlarına davet edildiler. Üyelerin konseptlerine göre bir gücü ve bir sembolü bulunmaktadır. Grubun ikinci single albümünün ismi History’dir. EXO-K üyeleri Korece, EXO-M üyeleri ise Çince şarkı söylemektedirler. 2014’ten sonra grup 9 kişiye düşmüştür.Gruptan gidenlerin ismi Tao, Kris ve Luhan gruptan ayrılmışlardır. Kris ve Luhan şirket ile anlaşamadıkları için gruptan ayrılmak zorunda kalırlarken Tao sağlık sebepleri sorunuyla gruptan ayrıldılar ve grubu en çok da Tao hüzne boğdu. Tao Call me baby konserlerinin sadece bir kaçına katılabildi. Konsere katıldığında ayak bileğini sakatladığını konserdeki hayranlarına söyledi ve bundan sonra grupta bulunamayacağını belirtti. Gruptakiler Tao’nun gitmeyeceğini biliyordu. Gruptan ayrılacağını
onlarda konserde öğrendiler. Sehun Tao’yu çok seviyordu ve Tao’ya sarılarak gözyaşlarına hakim olamadı. Aynı şekilde bütün grup üyeleride.Gruptan ayrıldıktan sonra Çin’e döndü. Solo çıkış yapmaya başladı ve onda da başarılı oldu.

Grup’un albüm çalışmalarını ve isimlerine bakacak olursak ilk şarkılarından şimdiki şarkılarına kadar yazalım.What is Love, History, Mama, XOXO KİSS&HUG, Growl, Miracles in December, Overdose, EXODUS, LOVE ME RİGHT, EXOLOGY, Let out the best, Promise, Drop that, MY Answer, Transfermer, Lucky, Sing For YOU, LOTTO, LUCKY ONE, MONSTER, KO KO BOP.Şarkıları vardır. EXO-K grup üyelerini tanıtalım: SUHO:Gerçek adı Kim Junmyeon.Doğum tarihi 22 Mayıs 1991.Boyu 1,83’tür. Doğum yeri Kore.Pozisyonu grup lideri ve vokal.Gruptaki gücü su. Byun Baekhyun 6 Mayıs 1922, 1,74 boyu vardır.Doğum yeriKore’dir. Pozisyonu ana vokaldir.Gücü ışıktır.Park Chanyeol 27 Kasım 1992’de. Boyu 1,85’dir. Pozisyonu rapperdir. Gücü ateştir.D.O boyu 1,73’tür.Pozisyonu ana vokaldir.Gücü topraktır.Kai 14 Ocak 1994.Boyu 1,83’tür. Pozisyonu ana dansçi ve rapperdir.Gücü ışınlanma.Sehun doğum tarihi 12 Nisan 1994.Boyu 1,84’tür.Pozisyonu rapper,maknae(grubun en küçüğü).Gücü rüzgardır. EXO-M XİUMİN: Doğum tarihi 26 Mart 1990.Boyu 1,73’tür.Pozisyonu ana vokal ve dansçıdır. Gücü kar,buz.CHEN: Doğum tarihi 21 Eylül 1992. Boyu 1,73.Pozisyonu ana vokal.Gücü yıldırım.LAY: Doğum tarihi 7 Ekim 1991.Boyu 1,77. Pozisyonu dansçı ve vokal.Gücü iyileştirme.

 

 

Yazan : Kore Fanı


Yorumlar

bence en iyisi btsssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssss
Suho ne zamandan beri 1.83? En son 1.73'tü

Yeni yorum ekle

Onay Kodu
.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Enstruman Eğitimi

Bize her konuda yazabilirsiniz. Editörlerimiz mesajlarınıza 24 saat saat içerisinde yanıt vereceklerdir. Bize yazmak için Buraya tıklayınız.

Sizlerin görüşleri bizim için önemlidir. Sitemizde en çok hangi enstrümana ait derslerin olmasını istersiniz ? Ankete Katıl