Ceza

Asıl adı Bilgin Özçalkan olan sanatçı rap müziğiyle uğraşmaktadır.İstanbul’un Üsküdar ilçeşinde 1977 yılında doğmuştur.İlk kurduğu grub olan U.C.S yi 1996 da kurmuştur.Dr. Fuchs (Tarık Gamer’le) tanıştıktan sonra 1998 yılında ‘’NEFRET’’ grubunu kurmuştur.2000 yılında Hammer Müzik grubu ile anlaşarak Meclisi-Ala İstanbul albümünü çıkarmıştır.2001 yılında çıkardığı ‘’Anahtar ’’ albümü çok tutulmuştur. 2002 yılında kayıtlarını Kuvvet Mira ve Digitalmix stüdyolarına yaptırdığı ‘’ Medcezir albümünü çıkarmıştır.  Ceza, ilk yurt dışı konserini 2002 yılında İsveç‘te gerçekleştirdi. 2004 yılında Rapstar albümünü çıkaran Ceza , 2006 yılında çıkardığı 17 parçalık Yerli Plaka albümü ile büyük bir başarı yakalamıştır. 2007 yılında

Almanya’nın Münih şehrinde yapılan MTV Avrupa Müzik Ödüllerinde ‘’ En İyi Türk Şarkıcısı ‘’ ödülünü kazanarak bir ilk yapmıştır. 106 tane şarkısı bulunan Ceza 40 yaşındadır. Aslında 1976 nın Aralık ayının 31. Günü doğmuştur fakat kimliğinde 1977 yazmaktadır.Suspus, Holocaust, Fark Var, Neyim Var Ki, Yerli Plaka, Kim Bilir, Türk Marşı, Panaroma Harem, Bir Minik Mikrofon, Delight, Feyz Al, Kim Olduğunu Unut, Sabah Bastı Geceyi gibi ünlü şarkılarıyla tanınmaktadır. Ayrıca Bilgin Özçalkan (Ceza) Didi’nin reklam filminde oynamış ve yine Didi’nin Reklam Müziğini yapmıştır. Aynı zamanda Bilgin Özçalkan(CEZA) Garanti sponsorluğu altında 12 Dev Adam’ın reklam filminde oynayıp reklam müziğini ve 12 dev adam takımının şarkısını yapmıştır. Dr. Fuchs, Sansar Salvo, Sagopa Kajmer, Ahmet Kaya, Sezen Aksu, Fuat Ergin, Ayben, gibi rapin, arabeskin önemli isimleriyle feat atmış , çalışmaları bulunmuştur.

Ayrıca Ceza bir hayvanseverdir ve evinde kedi besler. Bilgisayar oyunlarında da iyi olan Ceza , Assassin Creed oyununda da ilk 100 de yer almaktadır. 2007 senesinde Almanya  tarafından da destekleyen bir proje içinde Türk, Arap, Alman ve çeşitli etnik topluluklardan gençlere atölyeler yapmıştır. 2009 yılında Eurovisiona katılması istendi ama kendi doğru bildikleri ile pekişmediği için bunu reddetmiştir. Açık Ara Bul Kon parçası ile Japonya da listelere girmiştir. Ayrıca bu başarıyı elde eden ilk ve tek TÜRK ‘ tür . Ceza Mozart’ın bestelediği söz yazan rap'çidır rapçidir bunu Türk Marşı adıyla single çalışması olarak yayınladı ve aşırı bir beğeni aldı.

 

 

Yazan :  Çelebi

06 / Oca / 2018

Yorumlar (3)

 • anon
  Konuk (not verified)

  Oca 09, 2018
 • anon
  Konuk (not verified)

  Oca 10, 2018
 • anon
  xxx (not verified)

  Super

  Şub 01, 2018

Leave a comment

Onay Kodu
.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Enstruman Eğitimi

Bize her konuda yazabilirsiniz. Editörlerimiz mesajlarınıza 24 saat saat içerisinde yanıt vereceklerdir. Bize yazmak için Buraya tıklayınız.